Jak zwalczyć depresję poporodową?

Wiadomo, że ciąża i okres połogu to czas zmian hormonalnych, które mogą przyczynić się do uczucia smutku lub szczęścia. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli brakuje ci wsparcia rodziny lub jeśli już doświadczasz depresji.

Ważne jest, aby pamiętać, że depresja poporodowa to nie tylko „baby blues”. Może stać się poważna – a jeśli tak, to często w ciągu pierwszych kilku miesięcy po porodzie. Kobiety, które się z nią zmagają, mówią o izolującym doświadczeniu, jakim jest niemożność podzielenia się swoimi uczuciami z innymi, a często ludzie nie rozumieją, przez co przechodzą, dopóki sami przez to nie przejdą.

Matki z depresją poporodową mogą czuć się winne lub nieadekwatne, ponieważ nie są wystarczająco szczęśliwe lub nie cieszą się macierzyństwem tak bardzo, jak oczekiwały. Mogą bać się poprosić o pomoc, ponieważ myślą, że to oznacza, że coś jest z nimi nie tak. Mogą wierzyć, że ich uczucia ustąpią same i nie zdają sobie sprawy, jak poważny może być ten stan, jeśli pozostanie nieleczony.

Jako przyjaciel lub członek rodziny, możesz powiedzieć swojej ukochanej osobie, że istnieją dostępne dla niej środki. Możesz dać jej znać, że nie musi czuć się jak zła matka z powodu tych uczuć. Więcej o ciąży i macierzyństwie znajdziesz na stronie https://momom.pl/ .