Co warto wiedzieć o behawioryzmie?

Behawioryzm to badanie obserwowalnego zachowania, szczególnie w odniesieniu do tego, jak organizmy reagują na bodźce. Przed wejściem w szczegóły tego, czym dokładnie jest behawioryzm, możesz się zastanawiać, dlaczego w ogóle powinno cię to obchodzić. 

Jeśli jesteś w świecie biznesu, a zwłaszcza jeśli jesteś na stanowisku nadzorczym, ważne jest, aby wiedzieć o behawioryzmie, ponieważ jest to jedna z głównych szkół myślenia, która ukształtowała sposób, w jaki myślimy i podchodzimy do biznesu dzisiaj. Behawioryzm pomógł nam zrozumieć, jak skuteczniej zarządzać ludźmi, jak uzyskać więcej z naszych wysiłków poprzez pracę zespołową i współpracę, a nawet jak zaprojektować sposoby pomocy ludziom w zmianie ich zachowań, gdy nie robią tego, co chcielibyśmy, aby robili.

Z czasem na behawioryzm ogromny wpływ wywarły inne szkoły myślenia, zwłaszcza psychologia poznawcza. Psychologia poznawcza skupia się na takich rzeczach jak myśli, przekonania, procesy umysłowe i tak dalej – rzeczach, które nie są tak łatwo obserwowalne lub mierzone jak zachowania, ale które mimo to mają wpływ na zachowania. Behawioryzm skupia się na samych zachowaniach. Dziedzina ta została założona przez XIX-wiecznego angielskiego biologa Iwana Pawłowa, który jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swoich eksperymentów z wykorzystaniem psów jako obiektów. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://brainboss.pl/ .