Kiedy najlepiej zdawać egzamin na prawo jazdy – latem czy zimą?

Być może zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na zdawanie egzaminu na prawo jazdy – latem czy zimą? Cóż, to naprawdę zależy od tego, gdzie mieszkasz. Jeśli mieszkasz na wsi, gdzie nie ma świateł, Twój egzamin na prawo jazdy może nie być bardziej wymagający w zimie niż w lecie. Jednak jeśli mieszkasz w obszarze miejskim, gdzie jest wiele świateł stopu i innych samochodów, jazda zimą może być znacznie trudniejsza. Oto dlaczego – zimowe temperatury mogą wpływać na to, jak łatwo uruchamia się silnik Twojego samochodu. Zimna pogoda może utrudnić uruchomienie silnika samochodu, ponieważ olej nie przepływa tak łatwo, a paliwo nie spala się tak wydajnie, jak w cieplejszych warunkach. Oznacza to, że samochody nie uruchamiają się tak łatwo, co może utrudnić Ci dotarcie na czas na egzamin.

Zimowe warunki drogowe mogą wpłynąć na Twoją zdolność do dobrego prowadzenia samochodu. Kiedy drogi są oblodzone lub pokryte śniegiem, lub błotem pośniegowym, może być trudno utrzymać kontrolę nad pojazdem. Ponadto śnieg i lód mogą utrudnić Ci dostrzeżenie innych samochodów i przeszkód na drodze przed Tobą. Oznacza to, że jeśli jeździsz z instruktorem w miesiącach zimowych, będziesz potrzebował dodatkowej praktyki z manewrami awaryjnymi, takimi jak unikanie poślizgów i zatrzymywanie się.

Dopasuj termin do własnych potrzeb

Nic dziwnego, że wiele osób odczuwa niepokój przed perspektywą zdawania egzaminu na prawo jazdy. To nie jest tak, że można po prostu zaplanować dzień, aby wykonać test – trzeba określić to z wyprzedzeniem. Jednakże, jeśli jesteś zdenerwowany, kiedy możesz przystąpić do egzaminu, może być zaskoczony, gdy dowiedziesz się, że lato jest rzeczywiście lepszym czasem niż zima z wielu powodów. W końcu w zimie jest mniej rozproszeń niż w lecie. W zimie warunki drogowe są często dość przewidywalne – będziesz jeździć na śniegu lub lodzie od czasu do czasu, ale w przeważającej części, drogi będą czyste od śniegu i lodu przez większość sezonu. Oznacza to, że nie będziesz potrzebował dodatkowego czasu, aby przećwiczyć obsługę samochodu w złych warunkach pogodowych; tymczasem latem złe warunki drogowe mogą pojawić się o każdej porze dnia i nocy. Oczywiście zima ma też swój udział w rozpraszaniu uwagi – śnieg zmusza kierowców do zwolnienia i poświęcenia większej uwagi niż w innych porach roku. Porady dla początkujących kierowców znajdziesz na startmoto.pl.