Istna rewolucja w bibliotece

Na początku warto przypomnieć, jakie możliwości poszukiwań w bibliotece oferowały nam kartkowe katalogi. Alfabetyczny katalog pozwalał na poszukiwania od nazwiska autora. Ewentualnie od tytułu samego dzieła, jeśli było katalogowane pod tytułem. Tak na przykład było w sytuacji, gdy książka miała więcej niż chociażby trzech autorów. Przedmiotowy katalog oraz także systematyczny pozwalały szukać według przedmiotu, czy też dyscypliny, w obrębie której mieścił się przedmiot poszukiwany.

Praca z takimi katalogami wymagała pewnego rodzaju doświadczenia, a przy ich poszukiwaniach w kilku bibliotekach – elastyczności, ponieważ w zasadzie każda biblioteka miała swój własny pomysł na przedmiotowy katalog. Jak widać, te możliwości były bardzo mocne ograniczone, chociaż parę lat temu wystarczyć musiały. Pewnie tylko ci, którym dane było odwiedzić zagraniczne biblioteki akademickich ośrodków zdawali sobie sprawę, ile tracą.

Na szczęścia w naszym kraju mają już miejsce wdrożenia internetowych katalogów kartkowych. Musimy przyznać, że jest to rozwiązanie niezmiernie wygodne. Nie trzeba już przebierać w karteczkach, które często nie były już w zbyt dobrym stanie. Cieszymy się, ponieważ wszystko staje się już nowoczesne i internetowe. Nikogo już wdrożenia internetowych katalogów kartkowych nie dziwią. Jest to tylko i wyłącznie kwestia czasu, aż wszystkie biblioteki będą miały internetowy system katalogowania. Wszystko dzięki temu korzystanie z biblioteki jest o wiele, wiele łatwiejsze. Co więcej dużo łatwiej pracuje się także bibliotekarzom. Każda strona jest zadowolona. https://ddp.pl/produkt/proces-digitalizacji/