Czym jest rafting?

Rafting to sport polegający na pokonywaniu stosunkowo długiego odcinka białej wody w małej łodzi, zazwyczaj bez pomocy wioseł. Znany również jako white-water rafting, aktywność ta może być wykonywana na prawie każdym akwenie wodnym, który zawiera ruchomą wodę i bystrza o określonej stromości. Najczęściej używanym typem łodzi jest nadmuchiwana tratwa. Właściwe środki ostrożności są niezbędne, ponieważ rafting, zwłaszcza na większych rzekach, wiąże się ze znacznym ryzykiem. Planowanie nagłych wypadków i wiedza, co robić, gdy coś pójdzie nie tak, są kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa grupy.

Rafting był po raz pierwszy praktykowany już w 1927 roku przez J.H. Daya na rzece Rogue w Oregonie. Day odkrył, że wyposażenie kajaka w dętkę z napompowaną oponą daje mu większą kontrolę nad sterowaniem i prędkością, niż pozwalały na to zwykłe materiały – drewno i płótno.

Sport ten zaczął zyskiwać na popularności w latach 40-tych, kiedy producenci gumy zaczęli rozwijać mocniejsze materiały do wykorzystania w sprzęcie wojskowym, w tym nadmuchiwane łodzie, takie jak te używane przez amerykańską straż przybrzeżną i marynarkę wojenną podczas II wojny światowej.

Rafting jest lubiany przez ludzi z wielu powodów. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą się dobrze bawić i ćwiczyć na świeżym powietrzu, lub które myślą, że mogą być zainteresowane wspinaczką skałkową. Rafting może być również dobrym sposobem dla dzieci na zabawę podczas nauki i doświadczania natury, jak również świetnym sposobem na nawiązanie więzi z przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Więcej o wodnych aportach znajdziesz na stronie https://sporttaker.pl/ .