Jak zabezpieczyć ogród na zimę? 

Ogród jest miejscem cudownym i zachwycającym, ale nie jest to miejsce tylko na lato. Ogrodem można cieszyć się przez cały rok, nawet jeśli pogoda nie zawsze jest tak ciepła, jak byśmy chcieli.

W zimie problemem może być podlewanie, ale rośliny przetrwają, jeśli będą dobrze nawodnione. Należy także chronić rośliny przed mrozem i wiatrem, aby nie przemarzły lub nie powiały.

Przykryj grządki tkaniną mrozoodporną

Upewnij się, że gleba ma swobodny odpływ, aby woda nie zalegała w niej i nie zamarzała w kryształki lodu, które uszkadzają korzenie podczas wiosennej odwilży. Dla izolacji ściółkuj grządki opadłymi liśćmi lub słomą – upewnij się tylko, że nie zgnije ona zbytnio przed nadejściem wiosny! Na stronie totalnyremont.pl znajdziesz wiele porad, które z pewnością Cię zainteresują! 

Najlepszym sposobem ochrony ogrodu w zimie jest jego przykrycie. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Użyj mulczu. Mulcz to luźna warstwa materiału organicznego, takiego jak wióry z kory lub liście, która pomaga izolować rośliny od skrajnych temperatur i zapobiega rozwojowi chwastów. Zapobiega także utracie wilgoci w wyniku parowania, które może nastąpić, gdy ziemia zamarznie.
  • Przykryj rośliny liśćmi lub słomą. Jeśli w ogrodzie rosną drzewa, w pewnym momencie zrzucą one liście w miesiącach zimowych. Wykorzystaj te liście jako koc ochronny na grządkach ogrodowych lub roślinach doniczkowych. Jeśli na podwórku nie ma wystarczającej ilości liści, w sklepie z paszą lub w centrum ogrodniczym można kupić siano, lub słomę w belach i rozłożyć je na roślinach w celu zapewnienia im zimowej ochrony. Słoma sprawdza się dobrze, ponieważ nie ma zapachu i może być używana rok po roku bez utraty skuteczności. Aby upewnić się, że nie ma żadnych luk w pokryciu, należy rozłożyć ściółkę wokół roślin przed dodaniem do niej słomy, tak aby nie było żadnych otwartych miejsc, przez które woda mogłaby dostać się do gleby i spowodować szkody.